Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

System gospodarczy

Palpatyn Zgonarcha Lepki, 26 maja 2008


Ja to widzę tak:

Zacznę od tego iż moim zdaniem da się pogodzić grywalność z elementami gospodarki socjalistycznej.
Należy tylko wyjść ze schematów i wyzbyć uprzedzeń.
Wandystan odwołuje się do terminologii czy nazewnictwa komunistycznego ale jest w rzeczywistości demokracją i państwem niezwykle wolnym. Należy o tym pamiętać także przy tworzeniu gospodarki. I teraz istnieją dwie drogi:

1. Całkowicie zgodnie z tym co powyżej, robimy(znaczy Khand robi;]) system gospodarczy całkowicie oparty na wolnym rynku z niskimi podatkami ewentualnie w ramach odstępstwa z jakimiś państwowymi przedsiębiorstwami. Dodajemy do tego nazewnictwo komunistyczne, czyli dajmy na to najbogatsi nosili by tytułu przodowników pracy oraz wszystkie te nazwy fajniutkie które były w CINTRA II i ogólnie git czyli w zasadzie przywracamy to co już Khand zrobił plus te zmiany które chce zrobić. Dajemy wolną rękę temu libertarianinowi innemi słowy;)
2. Wariant gospodarki szwedzkiej a więc nie gospodarka centralnie planowana ale jednak spory interwencjonizm i socjalizm. Wysokie podatki (do 50% razem z lokalnymi myslę) z których finansowane byłyby miedzy innymi świadczenia społeczne. Gdyby był zautomatyzowany obowiązek pożywiania się (system co dzień pobierałby odpowiednią ilość złota z kont zarejestrowanego osobnika) państwo ze swojego budżetu przelewałoby na konta odpowiednią sumę która starczałaby właśnie dokładnie na porcje jedzenia. Nie wiem czy da się to zrobić ale żeby system wiedział komu trzeba dać a kto pracuje i nie trzeba mu pomagać. Inne pomoce socjalne to zapomogi dla początkujących czy fundusz pomocy dla bankrutów albo poszkodowanych(bo mam nadzieje że system ataków zostanie bo być powinien.). Następnie przedsiębiorstwa państwowe po jednym na każdy możliwy wydobywany surowiec. Dobrze by było gdyby dało się te przedsiębiorstwa zautomatyzować, czyli w przypadku gdyby niestety nie było nikogo kto by zarządzał tymi przedsiębiorstwami(co niestety jest możliwe..), to aby wydobycie surowców i tak się odbywało(tylko wydobycie i zgodnie z przydzielonym czasem jak każdemu zwykłemu użytkownikowi). Do tego oczywiście finansowanie płac budżetówki czy hym środki finansowe na różne służby np. SB czy SAL albo MO(słyszałem że ma powstać?). Do tego dodałbym punkty dla najlepszych przodowników pracy dzięki którym dostawałoby się więcej czasu wydobywania. Z tym że punkty byłyby przyznawane za wydobycie i taka prace ale i również za bycie jakimś urzędnikiem(nie wiem jak i czy da się to zrobić ale powiedzmy bylaby jakaś baza danych i za każdy dzień pracy w jakimś urzędzie dostawałoby się ileś tam punktów w rankingu przodowników pracy). To oprócz zwiększania grywalności zachęcałoby do bycia urzędnikiem. Tak więc byłyby co najmniej 2 rankingi. Największych burżujów i przodowników pracy. Mógłby do tego dojść największy hultaj czy cuś jakby odpowiednio rozbudowac system walki.

I na koniec ważna rzecz. Mianowicie qqły. Marzy mi się by Khand zrobił jeszcze dwie tego typu gierki i każda przypisana byłaby do konkretnego miasta jeszcze nie wiem jak to dokładnie zrobić ale chciałbym aby to jakoś tak zrobić by jednocześnie zwiększyło lokalna aktywność...Uczestniczyć w danej gierce oczywiście można by tylko w tedy gdy będzie się w konkretny mieście. Być może lokalne władze powinny zajmować się nagradzaniem zwycięzców np. qqlej ligi. Nie wiem jeszcze dokładnie:P
A i wydobycie złota w takich qqłach nie byłoby opodatkowane. Podatek nakładany byłby dopiero w przypadku przelewu z qqł do głównego systemu i wtedy oczywiście podatek trafiałby głównie do samorządu. Przekaz z głównego systemu do qqłów nie powinien być opodatkowany bo to złoto już zostało opodatkowane. Jakąś uczciwość trzeba zachować:P
I powinno być tak jak jest a więc tury w qqłach byłyby oddzielne od czasu pracy w systemie głównym.
Jeszcze co do nieruchomości to chciałbym aby było więcej nieruchomości a państwo aby miało obowiązek zajmować się budownictwem socjalnym. Każdy musi mieć dom. Jedno piętro – jeden mieszkaniec. A i handel nieruchomościami całkowicie bym uwolnił od podatków.

Wydaje mi się że nie ma trzeciej drogi. Ja optuje oczywiście za opcją drugą. Z pewnością moja wizja jest nie do końca spójna, mało klarowna, bez wątpienia cos pominąłem i czegoś nie uwzględniłem. Mam nadzieje jednak iż rozpocznie to rzetelną dyskusje na temat SG. Doskonale wiem iż system gospodarczy w którym nie uczestniczy duża ilość ludzi musi być grywalny by miał sens. Jednak nie jesteśmy sobie po prostu jakimś tam państwem tylko Wandystanem! Socjalizm na wieki!

PS. Miałem zamiar rozpocząć tą dyskusje najpierw w Churale niestety nie wiem czemu ale moje wiadomości nagle nie chcą dochodzić do Churału! Jakaś blokada. Czy to przypadkiem nie są działania SB pozostające pod(coraz mniejszym) wpływem byłego prezydenta Magova ?:D;)

Kwiaton Lepki

Rodzyny

Komentarze

 • Arkadij Magov

  Ogólnie co do systemu to podoba mi się Wasz pomysł na integracje trzech khandowych systemów (gierek) z jednym większym - gospodarczym.

  Dyskusja w Churale już ruszyła. Nie wiem czemu nie możecie odpowiadać - członkowstwo macie aktywne. Jak Wasze maile nie będą dochodzić to proponuję wycofanie się z listy Churału i ponowne zapisanie się.

 • Palpatyn Zgonarcha Lepki

  No ale towarzysz jest za opcją liberalną(Khandową) czy za modelem powiedzmy szwedzkim.;]

  Chyba tak właśnie zrobię...

 • Arkadij Magov

  Ja bym mimo wszystko szukał czegoś pomiędzy, bo obie opcje - szwedzka i khandowa są nieco skrajne.

  Ja bym możliwość interwencjonalizmu państwowego zostawił (w bardzo ograniczonym - najlepiej prawnie - zakresie) dla sytuacji szczególnych, podobnie ze wsparciem socjalnym - czyli już neguję wizję khanda, ale za to w modelu szwedzkim jest już za dużo tego państwa.

  Właśnie największym problemem będzie znalezienie takiego meritum, żeby podobało się wszystkim o różnych poglądach...

  Tyle o tej godzinie. Więcej jutro lub na LDChL

 • Anarchia Napalm Perun

  Opcja druga jest po prostu zajebista. Wbrew pozorom pierwsza opcja, czyli zupełnie wolnego rynku z zachowaniem jedynie drobnych podatków, będzie mniej napędzać Wandystan.

  Opcja druga pozwoli na większe wpływy do budżetu, możliwość płacenia urzędnikom, i na dobrą sprawę to jest właśnie kompromis pomiędzy wizją Khanda, a wizją zamordyzmu gospodarczego.

  Wandystan tylko z nazewnictwa socjalistyczny, nie jest Wandystanem. Pomysł drugi pozwala na połączenie wandejskich swobód z wandejską wrażliwością na drugiego człowieka, okazywaną przez socjalistyczne państwo.

 • [żeby komentować zaloguj się]