Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

Powstanie i upadek Mao Chéngshì (cz.3)

Prezerwatyw Tradycja Radziecki, 23 listopada 2014


Niniejszy artykuł to kontynuacja pierwszej i drugiej części historii Mao Chéngshì. Jeśli nie czytałeś - przeczytaj!

Podczas gdy centrala, skupiona na problemach globalnych, przymykała oczy na fanaberie Kima Ciąg Suta, kłopoty Mao Chéngshì narastały. Pozorny wzrost odbywał się sporym kosztem. Rzekome rozliczne inwestycje kapitalistów były równoważone dużymi upustami. Duża część powstałych spółek "produkcyjnych" nie podejmowało produkcji, a zajmowało się opłacalnym eksportem kupowanych tanio na rynku wewnętrznym towarów Wandejskich. Omijano cła i limity, nie generując miejsc pracy.

Gwoździem do trumny projektu okazała wielka kopalnia Mao Kopaliny, sztandarowa, rzekomo proletariacka inicjatywa gospodarcza. Zlekceważono sceptyczne analizy geologiczne wskazujące na ubogość złóż uranu w okolicach nadmorskiego miasta. Choć zagraniczne koncerny wyłożyły nieco pieniędzy na stworzenie kopalni, to gros wkładu stanowiły różnego rodzaju obniżki kosztów zakupu maszyn, ziemi i uproszczone procedury uzyskiwania pozwoleń.

Niepozorny wjazd do jednego z szybów kopalni. Niepozorny wjazd do jednego z szybów kopalni.

Początkowe wyniki kopalni były obiecujące. Wydobycie przekraczało założone normy. Pomimo tego, kopalnia nawet nie zbliżyła się do pokrycia kosztów inwestycji, kiedy wszystko zaczęło się psuć. Kolejne nieudane odwierty i bezsensowne chodniki, krótkie żyły i problemy techniczne - wszystko to zmniejszało produkcję. Ceny narzucane przez udziałowców i zatwierdzane przez kontrolowaną przez nich radę nadzorczą balansowały na granicy kosztów - i tak sztucznie pomniejszonych przez wsparcie państwowe.

Bańka zaczęła pękać, gdy, działając na podstawie donosu, Wydział Gospodarczy Służby Bezpieczeństwa w tajnym śledztwie ujawnił nadużycia w dziale produkcji. Jak się okazało, słabe wydobycie i brak opłacalności fałszowano, kupując przez podstawioną spółkę tani produkt z zagłębi górniczych Wandystanu, a następnie dołączając zakupiony surowiec do wydobytego, sztucznie podbijając wynik. Aresztowano dwóch dyrektorów. Głębsze badania finansów firmy ujawniły alarmujące raporty, że masowo eksploatowane w pogoni za wynikiem złoża są na wyczerpaniu.

Aresztowanie

Przy aresztowaniu dyrektorów asystowała 69 Kompania Piechoty Morskiej "Pięść Wandy"

Na ostatnim - jak się okazało - zebraniu rady nadzorczej i zarządu Mao Kopalin, prezes spółki Kim Ciąg Sut przekonał wszystkich, aby wstrzymać się o kilka dni z ogłoszeniem upadłości i wstrzymaniem produkcji, aby zmniejszyć straty na rynkach. Następnego dnia znajdował się już na pokładzie prywatnej awionetki kierującej się do Sarmacji…

Rodzyny

Komentarze