Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

Wybrane okręty marynarki wojennej

inż. Max Zwell, 27 listopada 2014


Przedruk z "Przeglądu Działkowca":

Wybrane okręty SML

Spośród wielu okrętów pozostających na służbie przedstawiamy sylwetki wybranych jednostek. Obecnie stosowaną nazwą dla okręty Sarmackiej Marynarki Ludowej jest OLP czyli "Okręt Ludu Pracującego" choć historycznie występowały także skróty OLPMiW (Okręt Ludu Pracującego Miast i Wsi) oraz OLW (Okręt Ludu Wandejskiego) czy też OMW (Okręt Mandragratu Wandystanu). [1]

OLP "Jaruga Nowacka"

OLP "Jaruga-Nowacka"

Technicznie rzecz ujmując nie jest to okręt, a jedynie jacht. Pozostaje jednak w służbie czynnej do dyspozycji urzędników państwowych i uczniów młodszych klas szkół zawodowych (słynna akcja "Żenada pod żaglami"). Jednostka słynna z udziału w I Wandystańska Wyprawie Krajoznawczej Salwadora Salwadoriego. Obecna nazwa nadana 23 grudnia 2004.

"Długo poszukiwałem odpowiedniej łajby, aż wreszcie w starym doku w Porta Regni znalazłem tę, która wydała mi się najodpowiedniejszą.

Z pozoru dziurawy wrak, już po kilku dniach prac naprawczych nabrał kolorów. Świeża farba, nowe ożaglowanie, nowoczesne oprzyrządowanie i lodówka na napoje dodały jachtowi blasku. Po dwunastu dniach remontu prace zostały zakończone. Przy kolacji uczestnicy prac jednogłośnie postanowili że najpiękniejszy (a jakże!) jacht Wandystanu otrzyma imię słynnej bojowniczki o prawa klasy robotniczej..." [2]

OLP "Aleksander Kwaśniewski"

OLP "Aleksander Kwaśniewski"

Niszczyciel rakietowy klasy "Ola". Okręt flagowy Sarmackiej marynarki Ludowej. Zwodowany w 1989 roku w ramach unowocześnienia floty. Przez lata służby przeszedł wiele gruntownych modernizacji.

OLP "Józef Oleksy"

OLP "Józef Oleksy"

Jedyny lotniskowiec na służbie. Jedyny przedstawiciel klasy "Brzytwa". Jednocześnie jeden z pierwszych okrętów o napędzie atomowo-ciekłobetonowym. Zwodowany w 1998 roku.

OLP "Bodusław Wantor"

OLP "Bodusław Wantor"

Stara fregata klasy "Agitka". Pomimo to wciąż pozostaje na służbie, najczęściej jako cel symulowanych ataków wszystkiego co się da.

OLP "Bartłomiej Jasiński" i OLP "Dagmara Ciesielska-Jasińska"

OLP "Bartłomiej Jasiński" OLP "Bartłomiej Jasiński"

OLP "Dagmara Ciesielska-Jasińska" OLP "Dagmara Ciesielska-Jasińska"

Bliźniacze niszczyciele rakietowe klasy "Olsztyn II" zwodowane 17 grudnia 2012 roku.

OLP "Władysław Bartoszewski"

OLP "Władysław Bartoszewski"

Dawniej jako ORPB (Okręt Republiki Południowego Baridasu) "Władysław Bartoszewski". Okręt stanowiący niegdyś jedyny okręt wojenny Republiki Południowego Baridasu, chluba południowobaridajskiej marynarki, zwodowany w 1944 roku jako baridajski transportowiec piechoty. Zatopiony w 1945 niepodal wybrzeży Południowego Baridasu. Podniesiony z dna i przejęty przez RPB. To na jego pokładzie ostatni lojalni bojownicy La Militia el Regulo przybyli do Freemanlandu. Od tamtej pory pod niezmienioną nazwą na służbie wandejskiej. [3]


[1] Dyskusja na LDMW: https://groups.yahoo.com/neo/groups/wandystan/conversations/topics/50745

[2] I Wandystańska Wyprawa Krajoznawcza: http://wandystan.blox.pl/2004/12/Okret.html

[3] Wandea Ludu: http://wandea.wandystan.eu/2482

Rodzyny

Komentarze