Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

Zakończenie manewrów Armin IV

Prezerwatyw Tradycja Radziecki, 26 lipca 2015


Manewry Armin IV zakończyły się... i można powiedzieć, że z nieoczekiwaną woltą.

W miarę nieubłaganego postępu grupy A można by się spodziewać, że obrońcy, przytłoczeni przewagą liczebną skazani są na porażkę. W miarę jednak utraty kolejnych pozycji ich opór tężał, aby na opłotkach Ludwikoburbońska zamienić się w dramatyczną walkę o każdy budynek i ulicę. Straty obu stron rosły w miarę jak rosła stawka. Po trzech dniach wymiany potężnych ciosów dowództwo określiło limit czasowy na wykonanie zadania, dodając atakom grupy A dodatkowej desperacji.

Sztab grupy A
Sztab grupy A analizuje poczynione postępy

W ostatnim dniu zmasowane natarcie piechoty i sił pancernych z wysiłkiem ale utorowało sobie drogę do ścisłego centrum miasta. Obrona słabła, podczas gdy siły uderzeniowe posuwały się naprzód, choć z dużymi stratami. Gdy jednak szpica natarcia oparła się o ostateczny cel – siedzibę rady miejskiej – obrońcy przeprowadzili nagły kontratak ze skrzydeł – odcinając atakujących. Nie wszystko poszło jednak po ich myśli – mimo bohaterskiej obrony sama siedziba rady została jednak zdobyta przed upływem limitu czasu.

W tej sytuacji Komendatura musiała dokładnie rozważyć, komu przyznać zwycięstwo. Atakujący zrealizowali swój cel – zajmując punkt kontrolny w centrum Ludwikoburbońska. Jak się jednak okazało, obrońcy swoimi sprawnymi działaniami zamienili ich sukces w klęskę – zwycięska szpica znalazła się w otoczeniu, a pozostałe siły grupy A były zbyt wykrwawione aby udzielić jej pomocy. Rzekome zwycięstwo w realnej kampanii szybko przemieniłoby się w klęskę.

Odprawa po walce
Odprawa żołnierzy po zakończeniu manewrów

W tej sytuacji Komendatura zdecydowała się przyznać laur zwycięzcy obrońcom, wskazując na ich dominujący charakter na zakończenie manewrów. Ogłaszając zwycięzców, Głównodowodzący SAL wskazał, że obie strony wykazały się niezwykłym zaangażowaniem i nabyły nieocenione doświadczenie w trakcie tej gry wojennej. „Szczerze wątpię” – powiedział major Radziecki – „że którakolwiek inna armia byłaby w stanie przedstawić naszym dziewczętom i chłopcom większe wyzwanie niż oni sami sobie.”

Oddziały biorące udział w manewrach są w chwili transferowane do swoich pierwotnych dyslokacji.

Rodzyny

Komentarze