Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

Niezwykłe odkrycie naukowców z północnej Zongyi

Michał Michaelus, 13 maja 2016


Flora i krajobraz wandejskiego pogranicza to wciąż nie w pełni poznane zagadnienie. Jednym ze zdecydowanie najciekawszych i najbardziej zagadkowych regionów to północno-zachodnia granica Zongyi i obszar rozciągający się tuż za linią graniczną. W ostatnim czasie naukowcy z Instytutu Botaniki Ekstremalnej Wandejskiej Akademii Nauk podjęli się zbadania tego wyjątkowo interesującego obszaru. Kierownictwo nad działaniami badawczymi na tym nie do końca zbadanym i niebezpiecznym obszarem na zachód od Srakanarajn objęła szefowa Katedry Fauny Stepowej i Pustynnej dr Armatura Kammelowicz:

Przez wiele lat uważaliśmy, że obszar na północny-zachód od linii Sangjang-Srakanarajn jest obszarem wyjątkowo suchym i niegościnnym. Średnie roczne sumy opadów na tym obszarze rzadko przekraczały 5mm. Nie sprzyjało to występowaniu bogatej szaty roślinności, w której dominowały głównie kaktusy dułańskie. Jednak postępujące zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu także na klimat i florę badanego przez nas regionu. W ostatnich latach można zauważyć postępujący wzrost liczby opadów w ciągu roku. Co więcej zdarzają się także lata, w których na skutek opadów pochodzenia konwekcyjnego roczne sumy opadów biją dotychczasowe rekordy. I właśnie ostatni rok przyniósł kolejny rekord pogody. Nasza stacja meteorologiczna ulokowana około 1 km od granicy odnotowała rekordowe roczne sumy opadów sięgające 600 mm.

Zmiany klimatyczne wpływają na zmiany szaty roślinnej Zmiany klimatyczne wpływają na zmiany szaty roślinnej

Tak drastyczne zmiany klimatu nie mogły pozostać bez wpływu na roślinność. Szata roślinna na odcinku Sangjang-Srakanarajn zdecydowała zmieniła swoje oblicze. Pojawiły się gatunki wymagające dużej ilości wody i typowe raczej dla centralnej części Wandystanu. Jednak najciekawsze informacje przekazali nam oficerowie z pobliskiej granicznej wieży obserwacyjnej. Zaobserwowali oni, że w odległości kliku kilometrów po drugiej stronie granicy pojawiły się duże skupiska drzew, których do tej pory nie mieliśmy okazji zaobserwować. Próbowaliśmy uzyskać zgodę na przekroczenie granicy w celach naukowych, jednak do tej pory nasze podanie nie zostało rozpatrzone. Jednak dysponujemy materiałem w postaci zdjęć i próbek liści, które wiatr przywiał z drugiej strony granicy. Na podstawie jego analizy możemy stwierdzić, że mamy do czynienie z całkowicie nowym gatunkiem rośliny z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności ani na obszarze działania naszej placówki.

Jeden z kilku liści odkrytego drzewa kolekcji Instytutu Jeden z kilku liści odkrytego drzewa kolekcji Instytutu

Konsultowaliśmy nasze obserwacje z centralą Instytutu Botaniki Ekstremalnej i oni także stwierdzili, że nie są im znane inne obszary występowania drzew tego rodzaju. W związku z tym postanowiliśmy się podzielić naszymi obserwacjami z innymi mieszkańcami kraju. Być może Towarzyszki i Towarzsze podczas wizyt w północno-zachodniej Zongyi, czy też w innych obszarach kraju mieli okazję zaobserwować takie rośliny, bądź choćby fragmenty liści. Każda taka informacja będzie niezwykle istotna dla pracy naszego instytutu.

I my także dołączamy się apelu naukowców. Z informacji jakie uzyskaliśmy nowo odkryty gatunek nie posiada jeszcze nazwy. Podobno naukowcy są otwarci na różne sugestie także w tej kwestii.

Rodzyny

Komentarze

 • Polyna

  Radziłabym uważać, w tych drzewach mogą się kryć zagubione dzikie bandy Lixtyjczyków!

 • Prezerwatyw Tradycja Radziecki

  Będziemy ciąć! Rąbać aż zerżniemy ostatnie drzewo. Likstyjczyków też!

 • Alojzy Pupka

  To odrobinkę niesamowite, bo widziałem takie drzewa podczas wakacji w Hasselandzie. Tam na nie mówili pseudonimy, bo często były mylone z innym gatunkiem, znanym jako nim. Ciekawe, gdzie jeszcze rosną takie cudeńka!

 • Michał Michaelus

  Te informacje są niepokojące. Może się okazać, że zamiast wyjątkowej rośliny naukowcy odkryli powszechnie występujący chwast. Ale wciąż potrzeba więcej informacji.

 • Prezerwatyw Tradycja Radziecki

  Słyszałem, że gatunek pojawiał się w Surmenii, ale tamtejsi leśnicy uratowali puszczę korzystając z programu radykalnej wycinki.

  Puszcza surmeńska po ograniczonych wycinkach w celu ochrony jej naturalnego stanu: http://e08595.medialib.glogster.com/media/79/7992a3399335e75bbcd2229b10b8562c77eca86d2092bf29cbbdecc39462cfe8/deforestation-tree-removal.jpg

 • Michał Michaelus

  Podobno na terenie badanym przez naukowców miał miejsce wybuch ładunku nuklearnego...

 • Polyna

  Ałć, za mocno rąbaliście.

 • [żeby komentować zaloguj się]