Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

ŁOSKARY 2007 - NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY

Defloriusz Dyman Wander, 14 marca 2007


CRISTO AT RABANI za "Wielbłądy pod specjalnym nadzorem"

Szczupły wokalista Khalid przyjeżdża do zagubionej oazy Pindzi Mindzi. Musi pomóc zamieszkującym ją Berberom wygrać z Bandą Anthonyego Hopkinsa terroryzującą okolicę cytatami z klasycznych seriali BBC. Jednak nie poradzi sobie z tym zadaniem, o ile nie ułoży Kostki Rubika i nie znajdzie Klucza do Lasu... Surrealizm pustynny, nagrodzony Pucharem Ekumenicznym Festiwalu Filmowego Lewych Mikronacji w Zarakacie.

FILIP VON SCHWABEN za "Naughty Games"

Phil, trzydziestokilkuletni paskudny ksiądz, i jego kochanka Susi jadą na weekend do swojego burżuazyjnego domku nad jeziorem Mamry. Na miejscu zaczynają dziać się dziwne rzeczy- na Susi napada grupa rozwścieczonych warzyw, ukochany pies Phila zaczyna kopulować z portretem króla jednego z państw na S, a dom z głębi swych piwnic bulgoce wiersze Słowackiego. Para wzywa na pomoc Kapitana Amerykę, jednak ten doznaje po drodze rozległego wylewu i ląduje na oddziale neurologicznym szpitala w Strbskim Plesie... Mroczne kino polityczne, zjadliwa satyra na amerykańskie plany budowy tarczy antyrakietowej w Cesarstwie Valhalli.

SVEN DE YREMY za "Lot nad gnomim gniazdem"

Taksówkarz Robert, awiator Leon, oraz piękna morderczyni Infiltracja spotykają się na leczeniu w sanatorium w Świeradowie. Uzdrowisko szybko zaczyna kojarzyć im się z więzieniem; konieczność uczęszczania na zabiegi, picia wód siarkowych, składania co rano pościeli w kosteczkę, powoduje u nich gwałtowne zaburzenie stanu psychicznego. Robert zamyka się w sobie i gubi klucz, Leon buja w obłokach, a Infiltracja wyobraża sobie co by było, gdyby do sanatorium nie dojechała, dojechała, lub na skutek pomylenia pociągu dotarła do Iwonicza. Piękny, plastyczny obraz samotności kuracjusza.

KAIZER RCA, KRZYSZTOF KOWALCZYKOWSKI, SŁAWOMIR MORI MAŁUSECKI za "Wielką ciszę"

W tym filmie prawie nie ma dialogów. Jedyne, które się pojawiają, toczą się między młodym działaczem sportowym Peterem, a zmęczonym władzą Cesarzem Roburem I i dotyczą dwóch kwestii- skoków narciarskich i map. Tytułowa wielka cisza pogrąża bohaterów- mieszkańców dalekiego kraju w chłodnych górach- w otchłani rozkoszy i kontemplacji. Widz zazdrości bohaterom ich szczęścia, odddzielenia się od problemów goniącego za zyskiem świata. Oglądając ten film czujemy, że chcielibyśmy znaleźć się na ich miejscu.

KORDIAN MĘCZYSZCZYKIEWICZ za "Historia niezapowiedzianego numerku"

Młodym urzędnik Ministerstwa Gospodarki postanawia ogłosić niepodległość. Osaczony i aresztowany przez policję, zgłasza protest do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który nieoczekiwanie zostaje uwzględniony. Urzędnik mianuje się Królem, po czym zmienia zdanie i rozpoczyną brawurową karierę w branży filmów erotycznych jako kierownik planu. Spełniony życiowo, ku swemu zaskoczeniu zostaje w wieku 82 lat wybrany Papieżem. Obdarzony sporym poczuciem humoru postanawia pomalować się na czarno i udawać Murzyna. Żart udaje się- Bóg bierze go za autentycznego Murzyna, i zgodnie z przepowiednią Nostradamusa dochodzi do końca świata. Komedia romantyczna o posmaku społecznym.

Rodzyny

Komentarze

  • Ivo Danuta Karakachanow Śr

    zdecydowanie ostatni!

  • HEHEHE, ja też ostatni film zdecydowanie lepszy.

  • Ostatni jest najlepszy!

  • Timan Demollari

    Produkcje zagraniczne biją nasze na głowe, niestety. Sądzę że walka rozegra się pomiędzy dziełami Scholandczków a Wielką Ciszą.

  • Chyba coś zlczanie i uśrednianie ocen źle działa ;-) Jak z dwóch liczb całkowitych zrobiło się 3,43 ? :)

  • [żeby komentować zaloguj się]